Olza RUN 2021

Datum: 15.05.2021

První ročník odložen až na rok 2021

První ročník závodu Olza RUN se měl konat již v roce 2020. Bohužel z důvodu pandemie byli organizátoři nuceni tento štafetový běh odložit na rok 2021.

Nejistý start prvního ročníku i v roce 2021

Začátkem roku 2021, navzdory dlouhotrvajícím protiepidemickým opatřením, se organizátoři s optimismem začali připravovat na uskutečnění závodu. I když přišla řada komplikací nezalekli se a stále věřili, že se první ročník uskuteční a všichni si to společně užijí. Organizátory nevykolejilo to, že k překročení státní hranice byly potřebné antigenní testy, ani to, že týden před závodem museli měnit trasu z důvodu rekonstrukce silnice v Jistebné, ovšem nejistou předpověď počasí ovlivnit nijak nemohli…

Za veškeré nepříznivé podmínky před startem byli organizátoři odměněni:

I přes ne moc pozitivní předpověď počasí byli organizátoři velmi potěšeni! 15. 05. 2021 se probudili do krásného počasí – svítilo sluníčko a nebe bylo bez mraků. V Polsku dokonce výrazně zmírnili protiepidemická opatření, díky čemu mohlo v Jistebné proběhnout oficiální zakončení štafety. Den závodu pro organizátory nemohl začít lépe!

Start

Od 7:00 se k soutoku řeky Odry a Olše začali sjíždět závodníci, aby si vyzvedli startovní balíčky a přichystali se ke startu závodu. Start měl každý tým naplánovaný tak, aby doběhl do cíle kolem 18:00, a proto první tým vyběhl v 7:30 a poslední v 10:40.

Místa předání kolíku

Na předávkách byla atmosféra plná očekávání a radosti. Dobrovolníci závodu měřili čas, nabízeli lehké občerstvení a sloužili týmům pomocí při parkování a případných otázkách. Atmosféru na místech předání štafety však z větší části tvořili závodníci, kteří se chystali na svůj nadcházející úsek. Dva týmy měly přípravu na závod dotaženou do posledního puntíku – měli pojízdný bufet, kde nabízeli pivo a polévku pro kolemjdoucí. „Byly to jedny velké radovánky, které se postupně přemísťovaly od ústí k prameni řeky Olše,“ sdělil nám jeden ze závodníků.

V cíli závodu

V cíli závodu se kvůli opatřením nemohl uskutečnit plánovaný mezinárodní kulturní program, ale hrála aspoň reprodukovaná hudba, která navodila přátelskou atmosféru. Jako občerstvení si zde hosté a závodníci mohli koupit skvělé kafé ze stánku Kamerlik a také čepované pivo, birell, nealko atd. ze stánku dobrovolníků. V den závodu se v Polsku otevřely zahrádky restaurací, a tak vznikla možnost zakoupit si další občerstvení v nedaleké restauraci.
V cíli se vždy k běžci, který běžel poslední úsek, přidali i ostatní členové štafetového týmu tak, aby symbolicky doběhli společně. První týmy doběhly již kolem 17:00 a před 19:00 byly v cíli všichni a mohlo proběhnout slavnostní vyhlášení výsledků prvního ročníku závodu Olza RUN. Vítězům byl předán putovní pohár, na který se budou postupně zapisovat jména běžců, kteří tento závod vyhráli.

Gratulace a poděkování

Gratulujeme všem běžcům, kteří se účastnili prvního ročníku Olza RUN a nesmírně děkujeme dobrovolníkům a sponzorům, bez kterých by se tento závod nemohl uskutečnit.